• 021-76220388
  • kavoshmo.bs@gmail.com
  • تهران- پارک فناوری پردیس- خ دانش 4- پ 165- ساختمان فناوران- ط 1 - واحد 105

طرح توجیهی تولید و بسته بندی تخم مرغ

نقش بسته بندی تخم مرغ در حفاظت، حمل و نقل، بازاریابی، برندینگ و...

نقش اصلی بسته بندی تخم مرغ را می توان حفاظت از تخم مرغ در طی مراحل حمل و نقل ،بازاریابی، انبار، توزیع و مصرف دانست. همچنین بسته بندی مناسب تخم مرغ با کاهش میزان رد و بدل شدن هوا بین پوسته تخم مرغ و محیط بیرون میتواند به ثبات بیشتر ترکیبات داخلی تخم مرغ و افزایش ارزش تغذیه ای تخم مرغ منجرشود. بنابراین بسته ندی مناسب میتواند به حفاظت بیشتر از سرمایه فرد تولید کننده منجرشود به علاوه نحوه طراحی کارخانه بسته بندی تخم مرغ از نظر به حداقل رساندن میزان آلودگی محصول نهایی٬ از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

تخم مرغ به طورطبیعی توسط غشای آهکی که آن را احاطه کرده است ، حفاظت میشود . علی رغم مقاومت و حفاظت نسبی توسط غشای آهکی تخم مرغ ، درطی حمل ونقل بخش زیادی از تخم مرغ ها دچار شکستگی یا ترک خوردگی میشوند. بنابراین ،بازار یابی اقتصادی تخم مرغ حکم به حفاظت هرچه بیشتر این محصول دربرابر شکستگی و ترک خوردگی دارد. بسته بندی تخم مرغ فرایند مهمی در ارتباط با تحویل تخم مرغ سالم و عاری از آلودگی به مصرف کنندگان دارد..

خصوصیات مواد مورد استفاده برای بسته بندی تخم مرغ

هر تخم مرغی باید بتواند تنفس کند به این معنی که روزنه های میکروسکوپی برروی پوسته آهکی تخم مرغ وجود دارند که هوا از طریق آن ها میتواند به تخم مرغ وارد و یا خارج شود. بنابراین، باید موادی دربسته بندی تخم مرغ استفاده شوند که مانع ورود هوا نشوند. مواد محافظ تخم مرغ باید تمیز و عاری از بو باشند تا سلامت محصول داخل خود را تضمین کنند امروزه نگاه کلی در صنعت تولید تخم مرغ به سمت کاهش آلودگی سالمونلایی تخم مرغ های تولیدی و نیز امکان انتقال آن ها از طریق بسته بندی های مناسب میباشد. آلودگی های موجود در مجتمع های بسته بندی و مواد اولیه بسته بندی تخم مرغ منبع اصلی آلودگی تخم مرغ ها و انتقال آن ها به مصرف کنندگان اعلام شده است. قابل بازیافت بودن مواد مورد استفاده در بسته بندی تخم مرغ نیز باید درنظر گرفته شوند. همچنین این مواد باید قدرت و استحکام کافی را در طی فرایند انبار و حمل و نقل تخم مرغ داشته باشند. مقاومت دربرابر رطوبت و دما های بالا نیز از دیگر خصوصیاتی است که باید در انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت شانه ها و کارتن های حمل تخم مرغ درنظر گرفته شوند. مصرف کنندگان علاقه دارند مواد غذایی را که میخرند از بیرون بسته بندی مشاهده کرده و کیفیت آن ها را به طور بصری مورد ارزیابی قرار دهند . زیبایی بسته بندی و همچنین طراحی زیبا نیز به خرید توسط مشتریان کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین، این خصوصیات نیز در بسته بندی تخم مرغ باید مد نظر قرار گیرد.
 

بسته بندی و ساخت شانه های تخم مرغ

از قدیم الایام روش ها و مواد مختلفی برای بسته بندی و حمل و نقل بهینه تخم مرغ مورد استفاده قرار میگرفت. به طور سنتی استفاده از سبد های حصیری، قرار دادن تخم مرغ در جعبه چوبی پر از کاه یا ماسه از روش های مرسوم میباشند. از نظر صنعتی تولید شانه های نگهدارنده تخم مرغ انقلابی را در این زمینه ایجادکرد که به حفظ بهتر تخم مرغ منجر شد. مواد مختلفی برای ساخت شانه های تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب قابل بازیافت هستند مانند کارتن، فیبر، پلی استر و پلاستیک
در تحقیقی در این زمینه سه نوع شانه تخم مرغ فیبری، کارتنی و پلاستیکی را از نظر قدرت حفاظت تخم مرغ در خلال حمل و نقل مورد آزمون قرار دادند. در نهایت مشخص شد که در روند حمل توام با احتیاط  کامل، اختلاف معنی داری از نظر میران شکستگی تخم مرغ وجود نداشت اما در عملیات حمل و نقل در شرایط بد مانند جاده های خاکی یا ناهموار، میزان شکستگی در شانه های پلاستیکی به طور چشمگیری در مقایسه با دو نوع دیگر کاهش داشت. در تحقیق دیگری به بررسی میزان نقش شکل و طرح کارتن های حمل و نقل، میزان شکستی و ترک خوردگی ها را در حد میکرون مورد آزمون قرار دادند. آن ها اعلام کردند که حتی شکل و طرح کارتن هایی که شانه ها درون آنها قرار میگرند نیز برمیزان شکستگی احتمالی تاثیر گذار است

مزایای شانه فیبری
این شانه ها که اغلب از مواد بازیافتی ساخته میشوند تخم مرغ را در دمای مطلوب نگهداری کرده و به روش مهندسی طراحی شده اند . علاوه بر این باز و بسته کردن درپوش آن ها نیز آسان بوده و به آسانی در دست جای گرفته و حمل و نقل آسانی دارند. بسیاری از مردم معتقدند که مواد غذایی که موادی طبیعی هستند باید توسط مواد طبیعی مورد محافظت و حمل و نقل قرار گیرند تا خصوصیات خود را به خوبی حفظ نمایند. بنابراین شانه های فیبری را ترجیح میدهند. همچنین خرید تخم مرغ های بسته بندی شده با شانه های فیبری نشان از علاقه خریدار به حفظ محیط زیست نیز تلقی میشود.

امروزه اهمیت عامل تنوع و بازاریابی و طراحی زیبا در تولید محصولات، غیر قابل انکار است. شانه های فیبری به خوبی از پس این عامل نیز بر می آیند چرا که میتوان رنگ ها و طرح های بسیاری را به آنها داد و به این ترتیب بازار پسندی آن ها را افزایش داد. علاوه براین، نشان شرکت ها نیز در بسته بندی های رنگی به راحتی قابل تشخیص میباشد. بررسی روند بازار در اروپا حاکی از آن است که کاربرد شانه های فیبری ارتباط  تگاتنگی با حفظ کیفیت تخم مرغ دارد . شانه های فیبری جدید با مواد بازیافتنی ساخته شده است که در تولید آن ها از مواد خام قابل بازیافت استفاده میشود و در عین حال در روند تولید آن ها گاز دی اکسید کربن نیز تولید نمیشود و در نهایت محصول تولیدی قابل تجزیه در طبیعت میباشد. این امر منجر به دوستدار محیط زیست اطلاق شدن این محصولات شده است ویژگی دیگر این شانه ها عدم تولید صدا و احتمال ایجاد جراحت در شخص حمل کننده در هنگام جابه جایی است. تخم مرغ در این بسته بندی ها میتواند تنفس کرده و خواص طبیعی خود را حفظ کند.
از آنجایی که شانه های فیبری محیطی خشک برای حمل و بسته بندی تخم مرغ ایجاد میکنند. بنابراین امکان ایجاد آلودگی قارچی به حداقل میرسد همچنین این شانه ها خاصیت ضربه گیری داشته و در دماهای مختلف (۱۰- تا ۳۵+ درجه سانتی گراد) شکل طبیعی خود را حفظ میکنند.

    در کشور ما ایران به این موارد در بسته بندی تخم مرغ کمتر اهمیت داده میشود حتی به جرات میتوان گفت پست ترین مواد اولیه و کاغذ مخصوصا دربسته بندی های کارتن و فیبری برای کارتن تخم مرغی درنظر گرفته می شود.و در بعضی موارد دیده شده که فقط وزن کارتن بسته بندی و ارزان بودن برای تولید کنندگان تخم مرغ اهمیت دارد. وتعداد کمی از تولید کنندگان به موارد ذکرشده اهمیت میدهند.

    

شرکت مشاوران کاوش آمادگی خود را جهت تدوین طرح های توجیهی بسته بندی تخم مرغ جهت ارائه به سرمایه گذاران، بانک ها، سازمان ها و ... اعلام می نماید.

طرح های توجیهی تدوین شده توسط شرکت مشاوران کاوش بصورت کامل بوده و شامل:

- مطالعات بازار و تحقیقات بازار

- مطالعات فنی و عملیاتی

- مطالعات مالی

به همراه

- نرم افزار کامفار

می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

-

ارتباط با ما

  • موبایل: 09904260060
  • تلفن ثابت: 76220388-021
  • فکس: 76220388-021
  • ایمیل: kavoshmo.bs@gmail.com
  • آدرس پستی: تهران- کیلومتر 20 جاده دماوند- پارک فناوری پردیس- خ دانش 4- پ 165- ساختمان فناوران-ط 1- واحد 105- کدپستی: 1654120618